Kuchnia węglowa do bloku

Piecyk kominkowy do mieszkania Posiadacze domków nie mają przeszkód, żeby zainstalować u siebie dowolne urządzenie grzewcze. Co jednakże z osobami, które są właścicielami miejsca zamieszkania w kamienicach lub w blokach?

Osoby mieszkające w blokach niestety muszą rozstać z myślą o kupnie jakiegokolwiek urządzenia grzewczego, lecz nadal da się zakupić urządzenie elektryczne, które tworzy efekt wyglądający wręcz identycznie jak ogień w palenisku kominka czy piecyka. Takie urządzenia nazywane są kominkami elektrycznymi. Efekt ognia w droższych urządzeniach zapewnia rzeczywiście miłe doświadczenia wizualne, niestety magia pryśnie w chwili kiedy spróbuje się dotknąć ognia palcami - albowiem w czasie używania efektu ogniowego - wszystkie elementy urządzenia są zimne. Ten efekt ogniowy powstaje za pomocą kombinacji świateł oraz luster wewnątrz. Mniej drogie (lub starsze) urządzenia miały to rozwiązane w formie powiewających wewnątrz folii. Mimo, że wydaje się to prymitywnym rozwiązaniem - nawet kiedyś kominki elektryczne zapewniały cudowne efekty.

Co z najemcami kamienic? Oni mają prościej. Przeważnie kamienice mają bardzo efektywne przewody kominowe, dlatego wystarczy wystąpić o pozwolenie zakładu kominiarskiego, by móc zamontować urządzenie grzewcze w swoim domku. Z doświadczenia wiem, że kuchnie na węgiel bezproblemowo przechodzą wszelkie procedury legalizacyjne i zezwolenie na podłączenie jest wyłącznie formalnością. Piece kominkowe to zazwyczaj większy kłopot, bo duża ilość zakładów kominiarskich na słowo "piec" reaguje bardzo negatywnie i nie zezwala na zamontowanie takiego urządzenia. Czym się w takim razie różni piecokominek od kuchni na węgiel? Zwykle tylko wpisem w instrukcji obsługi... W związku z tym też na rynku występuje dużo kuchni na węgiel z płaszczem wodnym, które bezproblemowo można używać jako piecyk do centralnego ogrzewania - w kamienicy. Wcześniej oczywiście występując o pozwolenie na podłączenie - zanim zostanie produkt zamówiony u sprzedawcy. Do wydania zezwolenia zazwyczaj wymagana jest wyłącznie instrukcja obsługi oraz dane techniczne urządzenia, które chcemy podłączyć. Czasami jednakże pomimo spełniania wszystkich wymagań - nasz wniosek o zezwolenie na podłączenie urządzenia grzewczego do komina w kamienicy nie zostanie zaakceptowane. Powodem, który nigdy nie można w ogóle obejść jest zbyt mały odbiór spalin komina. Jest tak, gdy kamienica ocieplana jest jednym wspólnym piecem centralnego ogrzewania znajdującym się np. w piwnicy, ponieważ duże urządzenie grzewcze generuje ogromne ilości spalin, a duże ilości spalin potrzebują szerokiej średnicy komina. W rezultacie pragnąc przyłączyć jeszcze jedno urządzenie grzewcze w kamienicy - odbiór spalin może być niewystarczający i może przyczynić się do problemów takich jak wylatywanie dymu na pomieszczenia co może być bardzo niebezpieczne w skutkach.
Menu: